Tapınak Şövalyeleri

Tarihin gizemli oluşumları büyük ilgi çeker. Bu oluşumlardan biri de günümüze kadar gelen pek çok gizemli olayın sebebi olarak görülen tapınak şövalyeleri. Fransız soyluları arasında yer alan Huges de Payen tarafından kurulduğuna inanılır. Kudüs’ te Hristiyan olan hacıları korumak adına 9 üstün ve başarılı şövalye ile beraber Haçlı Seferleri’nde de rol aldıkları düşünülüyor.

Tapınak Şövalyelerinin Sonu Ne Oldu?

Her pozisyon üzerinde zamanla güç elde ettikleri ve papalık makamının da otoristesini zayıflattıkları düşünülen tapınak şövalyeleri birtakım kesimler tarafından tepki çekmiş. Önemli pozisyonlarda yer alan tapınakçılar tepkilerin önüne geçmek adına ise kendilerini saklamaya başlamışlar. Oak Adası’nda tapınakçıların birçok sırrı olduğu düşünülüyor. Tapınak şövalyelerinin varlığı çeşitli deliller ile ispatlanmıştır.

  • Tarikatın başında yer alan isim Jacques de Molay, 1307 senesinde Hospitalierler ile birleşmek istedi. Ancak bir anlaşma sağlanamadı.
  • Papa, Fransa kralı olan IV. Filip’in baskısı ile tarikatı aforoz etti. Tarikat üyeleri ise tutuklandı ve işkenceye maruz kaldı. Ardından yakılarak idam edildiler.
  • Son zamanlarda yapılan araştırmalara bakıldığında ise İngiltere’nin Shropshire şehrinde çiftçilik yapan kişi Tapınakçıların yıllar öncesinde ölümden kaçmak adına yaptırdıkları bir tünel bulmuş.
  • Çiftçi, tarlasını sürerken gizli tüneli keşfetmiş ve ilerlediğinde gizli mağaraya ulaşmış.

Arkeologlar tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ise 700 yıllık bir gizem açığa çıkmış. Onlarca odası olan ve onlarca tünelden oluşan bu mağaranın tapınakçılar tarafından saklanma yeri olarak kullanıldığı ortaya çıkmış.  Tapınakçıların yakılarak idam edildiği 1312 yılından beri ise gizemleri devam ediyor.

Tapınak Şövalyelerinin Müslümanlar İle Olan İlişkisi

Tapınak şövalyeleri bilindiği üzere Hristiyan’dır. Ancak Müslümanlar ile oldukça iyi geçindikleri söylenir. Tapınakçıların yardımsever oldukları ve Müslümanlara saygı duydukları da söylentiler arasında. Şövalyeler kendi dinlerine göre kutsal bir görev için yaşam sürüyordu. Kendi dinlerine Müslümanları da davet etmeye çalıştıkları söyleniyor.Asıl amaçları tarikatı yaymak olan tapınak şövalyeleri kendilerine yapılan birtakım suçlamaları kabul etti. Daha sonra ise idam edilerek hayatlarına son verildi.  Mason cemiyetlerinin de bu şövalyelere zamanında sahip çıktığı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Close