Ku Klux Klan

Gizli nefret örgütü olarak bilinir. ABD tarihinin gelmiş geçmiş en acımasız örgütü olan Ku Klux Klan 18666 yılında kuruldu. Eski Yunanca’da çevre ve çember anlamlarına gelen kyklos sözcüğünden türetilmiştir. Öncelikle yerel şubeleri genel kongre yaparak buluştu ve Güney’in gizli, görünmez örgütünü Pulaski Tennesee’de kurdular.

Ku Klux Klan Gizli Örgütünün Kuruluşu

Nathan Bedford Forrest Ku Klux Klan imparatorluğunun ilk lideridir. Klanda liderlere ulu büyücü denilirdi. O kongrede ise ulu ejerha, ulu tepegöz, ulu titan gibi bir hiyerarşik düzen bulunuyordu. Sembolleri ise yanan haçtı.

  • Klu Klux Klan örgütünün genel kongresinde, Cumhuriyetçi Parti zamanının Amerikan İç Savaş yıllarındaki yeniden yapılanma politikaları çakıştı.
  • Başkanları Andrex Johson yumuşak politikaları topluluk tarafından reddedildi. Radikal yasaların hükümlerine göre ise Güney; askeri bölgelere ayrıldı. Her eyaletin eski kölelere oy kullanma hakkı vermesi ise o dönemde yürürlüğe girdi.
  • Siyahlar güney eyaletlerinde büyük zaferler kazandı. Güneyde Afro – Amerikan katılımı ise son derece güçlüydü.
  • Ku Klux Klan nefret örgütü ise radikal yeniden yapılanma politikalarını tersine çevirmek adına güneyde olan beyaz üstünlüğünü yeniden kazanmak adına Cumhuriyetçi olan seçmenlere ve de liderlere şiddet dolu bir yer altı kampanyası başlattı.
  • Kısaltması KKK olan bu örgüt; Beyaz Kardeşlik ve Beyaz Kamelya Şövalyeleri gibi adlarla ırkçı bir savaşı başlattılar.
  • Siyah okulları ve siyahilere ait olan kurumları saldırılarına hedef olarak seçtiler. Yerel Klan üyeleri genellikle uzun beyaz elbiseler giyiyor ve maske takıyordu.
  • Kendi çıkarları doğrultusunda olan saldırılar düzenlemeye başladılar.

Özellikle bu saldırıların en çok yapıldığı bölge Güney Karolina olarak bilinir. 500 klan üyesi bölgede yer alan hapishaneyi basarak yaklaşık olarak 9 mahkumu linç ettiler. Üyelerin çoğunluğu yoksul kişilerden oluşuyordu. Avukatlar, tacirler ve doktorlar olmak üzere her sınıftan kişiye rastlamakta mümkündü. Bu şiddet operasyonlarına karşı ise kolluk güçleri sessiz kalmaktaydı. Mahkemeler ise çoğunlukla sanıkları serbest bırakıyor ve hafif cezalar veriyordu. Ku Klux Klan üyelerinin ise 1990’lardan bu yana ABD’nin güneyinde 10 bin üyesi olduğu bilinmekte.

İlgili Makaleler

Close