Subliminal Mesaj Nedir?

Bilinçaltına gönderilen gizli mesaj subliminal mesaj olarak ifade ediliyor. İlk başlarda farkına varamadığınız ancak normal algı limitinin çok altında olan doğrudan bilinçaltına etki eden tasarlanmış bir işarettir. İnsan kararlarını büyük ölçüde etkilediği düşünülür. Görsel ve işitsel olarak pazarlama alanlarında kullanılıyor.

Subliminal Mesaj

Daha çok satın alma konusundaki kararları etkilediği düşünülen subliminal mesaj kanunlarca yasaklanmış. 15 Şubat 2011 tarihinde 6112 sayılı kararlar neticesinde ” Ticari iletişim konusunda bilinçaltı teknikleri kullanılamaz” şeklinde karşımıza çıkar. Ancak sık sık kullanıldığı bir gerçek. Logolar ve reklamlar bu mesajı en iyi ileten araçlar.

Subliminal Mesaj Gelişimi ve 25. Kare

1957 senesinde Picnic adlı filme baktığımızda her 5 saniyede bir olmak üzere patlamış mısır ye ve coca cola iç yazan karelerin yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz.  Bu yöntem sayesinde ise film arasında patlamış mısır ve cola satışlarının oldukça arttığı tespit edildi. Bu durum 25.kare olarak açıklanır.

Televizyon ekranı 25 eşit kareye bölünmüştür. İzlenilen görüntüler aslında bu parçaların toplamını yansıtır. Eşit parçaların 24 tanesi görülür. Görülen parçalar ise oldukça kolay bir şekilde algılanır. Ancak 25. kare kolaylıkla algılanmaz. Gizli bir şekilde şuur altına itilir. Gözler bu ayrıntıyı seçemez. Gözün göremediği ancak şuur altına itilen bu algılar beyin tarafından önemsenir.  Dolayısıyla karar verme sürecinde de etkili birer araç haline gelir.

Satın alma kararları da bu şekilde 25. kare ve subliminal mesaj neticesinde etkilidir.  Yalnızca reklam ve filmler değil aynı zamanda çizgi filmlerde de çokça karşınıza çıkar.  Ticari boyut dışında ise farklı amaçlar gözetilerek de çeşitli filmler ve çizgi filmlerin içerisine yerleştirildiği düşünülüyor. Siyasi düşüncelerin şekillenmesi üzerinde de oldukça büyük etkilere sahip olduğu düşüncesi hakim.

Zihnin gün boyunca kayıt alan bir makine olduğu varsayılır ise oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu gerçek. Gözün görmediği, kulağın duymadığı ancak zihnin algılayıp şuur altına ittiği mesajlar bir çeşit beyin yıkama versiyonu olarak da görülmekte. Subliminal mesaj kullanan kimse dışında bunun bilinmesi mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Close