Opus Dei Örgütü

1 milyonun üzerinde üyesi olduğu düşünülen dünyayı yöneten en etkili örgütlerden biri de Opus Dei örgütü. Tanrının işi ya da ürünü anlamlarını taşır 1928 yılında İspanya’da papaz olan Josemaria Escriva tarafından kurulduğu düşünülür. 1950 senesinde ise papalık tarafından resmen onaylanmış.

Opus Dei  Takiye Anlayışı

Üyeliğin temelini oluşturan anlayışlardan biri de takiye. Üyeler bulundukları görevlerde Opus Dei üyesi olduklarını gizlemek adına tarikatlarına ters olan her şeyi yapıyor.  Özellikle diyalog ve hoşgörü kavramları ile öne çıkan bir oluşum. Aynı zamanda ise eğitim faaliyetleri sonucunda yüzlerce koleji ve üniversiteyi etkisi altına almış. Toplumun farklı kesimlerine ulaşmak adına bu alanları kullanıyorlar.

Komünizme karşı mücadele etme anlayışından ortaya çıkmış olup soğuk savaş yıllarında güçlendikleri söyleniyor. Dan Brown Da Vinci Şifresi adlı kitabında Opus Dei tarikatına yapmış olduğu projeksiyon ile herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

Da Vinci ve Opus Dei

Da Vinci Şifresi adlı eserde Opus Dei olarak tanınan Vatikan Piskoposluğu, baskı, bedensel çile, beyin yıkama gibi tehlikeli ibadetler yapar. Koyu dindar bir katolik mezhebidir” şeklinde not yer alır.

Dan Brown kitabında ayrıca Katolik alemine de atış yapar. Hz. İsa hakkında farklı bilgiler açıklar.  Oldukça büyük sansasyon yaratan bu kitap sonrasında ise tüm gözler Opus Dei örgütü üzerine çevrildi.  1928 yılında İspanyol papaz Josemaria Escriva de Balaguer tarafından kurulan örgüt gizli faaliyetlerde bulunur. Aziz ilan edilen Escriva Madrid’de bir kiliseye günlerce kapanır. İnzivada iken Tanrı’dan almış olduğu mesaj ile Opus Dei tarikatını kurar.

Opus Dei, Latince kelime anlamına göre Tanrının işi anlamına gelir. Dolayısıyla örgüt üyeleri de kendilerine Tanrının işçileri gözü ile bakar.  Ruhban sınıfından olmayan kişilerin toplumda Tanrının sözünü yayma gibi bir rol üstlenmeleri tarikatın misyonları arasında yer alıyor. Tüm dünyada ise toplumun farklı kademelerinden ve orta sınıfından çeşitli kişiler Opus Dei örgütü için çalışmakta.  Günümüzde de dünya çapında 400 üniversite olmak üzere 60 radyo ve 40 üzerinde haber ajansı örgüt için faaliyet göstermekte.

İlgili Makaleler

Close